Piri, İdris (a.s) olan terzilik mesleği..

           Terzilik; tarihi çok eskilere dayanan bir meslek..İlk insan ve ilk peygamber Adem aleyhisselam zamanından beri insanlar giyinme ihtiyaçlarını dokuma, deri ve buna benzer şeylerden elbiseler dikerek karşılıyorlardı. Daha sonra kumaş dokuma sanatı gelişti. Dokunan kumaşları kesip biçme, dikip süsleme, insan vücuduna uydurma durumu ortaya çıktı. Bu işin ortaya çıkması terziliğin ilk adımı oldu. Kur’an-ı Kerim’de adı geçen ilk defa kalemle yazı yazan İdris aleyhisselam, ok ve yay kullanımının yanında terzilik mesleğini de insanlara öğretti. Bunun için İdris aleyhisselama, terziliğin ve alimlerin Piri dendi.Yüz seksen kadar da şehir kurduğu rivayet edilmektedir.,

          Bu işler zamanla gelişerek cemiyetin ihtiyacı haline geldi. Çeşitli ustalık ve zevke dayanan bir mesleğe döndü. Terzilik mesleği;"biçki" ve "dikiş" denen iki ana kaideye dayanmaktadır. Terzilerin mesleklerinde yükselebilmesi için, bu iki kaideyi çok iyi bilmeleri lazımdır. Ayrıca, biçki işiyle uğraşan erkek terzilere "makas" ismi de verilmektedir.

1.Biçki: Kesilip biçilecek kumaşların, onu giyecek kişilerin ölçülerine ve modellerine göre kesme işlemine denir.

2. Dikiş: Biçki kadar önemlidir. Kumaşlar biçildikten sonra, kesilen parçaların birbirine eklenmesi, onların birbirine uydurulma işidir. Dikiş kendi başına ihtisas isteyen bir sanattır.Terzilikteyse çok daha mühimdir.

          Biçki ve dikişten sonra terzilik mesleğinin içinde bulunan prova etme işi de çok önemlidir. Prova: Elbisenin henüz tamamlanmadan dikilen, kişinin vücuduna uygun olup olmadığını öğrenmek için yapılan denemedir, kontroldür. Dikişte ve biçkide hata varsa bu şekilde düzeltilir.

          İlk zamanlar erkek ve bayan giysilerini aynı terziler dikerlerdi. Günümüzde genel olarak erkek ve bayan terzileri ayrıdır. Son yıllarda ise konfeksiyonculuk (hazır elbise sanayi) çok geliştiğinden ısmarlama elbise diken terzilik mesleğine rağbet azalmıştır.

Terzilik mesleği Osmanlı’nın son dönemlerinden itibaren mektepli oldu. Mektebi başarı ile bitirenlere "şahadetname" verilirdi.
Görsel internetten alınmıştır.

7 yorum:

zeliha (umutsepet) dedi ki...

Bir biçki-dikiş kursu kursiyeri olarak,bu özet hatırlatmalar için çok teşekkürler..Ayrıca icad noktasında buluşların çoğu,peygamberlerimize ve islam büyüklerine ait olmasına rağmen,batıya mal ediliyor.
O yüzden gerçek bilgilere ihtiyacımız var.Kültürümüzü unutmamak adına bu paylaşımları zenginleştirmenizi rica edicem :) Zevkle yapacağınıza inanıyorum..Sevgiler..Hayırlı geceler..

anneminkiziyim dedi ki...

Merhabalar cok güzel bir paylasim olmus, ellerinize saglik.
Bir terzi kizi ve dikis kurslari veren biri olarak cok hosuma gitti, sevgiler...

zeynep dedi ki...

"anneminkızıyım" ben teşekkür ederim..Sevgiler benden size...

mine dedi ki...

eskiden annem burdalardan vs. dikerdi hep, nerde o zamanlar böyle mağazalardı, markalardı... : )

zeynep dedi ki...

Değil mii haklısın Minecimm hoşgeldin ...

Adsız dedi ki...

Büyük, ben ne buldum ben ekledim oldu lookin için

Adsız dedi ki...

hey all, I used to be simply checkin’ out this weblog and I actually admire the basis of the article, and have nothing to do, so if anybody would like to to have an engrossing convo about it, please contact me on AIM, my title is heather smith

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...